Deprecated: Function create_function() is deprecated in C:\inetpub\vhosts\gholami-xe.com\gholamico.com\wp-content\plugins\revslider\inc_php\framework\functions_wordpress.class.php on line 240

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in C:\inetpub\vhosts\gholami-xe.com\gholamico.com\wp-content\plugins\wpml-string-translation\inc\functions.php on line 34

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in C:\inetpub\vhosts\gholami-xe.com\gholamico.com\wp-includes\load.php on line 651
صادرات طلای سرخ در سراشیبی سقوط – بازرگانی غلامی

صادرات طلای سرخ در سراشیبی سقوط

صادرات طلای سرخ در سراشیبی سقوط

در فروردین ماه سال جاری صادرات مس در ایران مجموعا ۷۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آمار گمرک حاکی از آن است که در نخستین ماه سال جاری صادرات مس ایران تنها معادل ۳۷۰ تن بود و این در حالی‌است که در مدت مشابه سال گذشته صادرات این کالا بالغ بر هزار تن و در فروردین ۱۳۹۲ صادرات مس بیش از ۱۱ هزار تن بوده‌ است.

روند کاهشی در صادرات مس طی سال‌های اخیر ادامه‌دار شده به طوریکه در سال ۱۳۹۲ نیز آمار صادرات کالاها و خدمات غیرنفتی گمرک نشان می‌دهد که صادرات مس نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۱، بیش از ۴۵ درصد کاهش پیدا کرده‌است.

ایران که به دلیل قرار گرفتن روی کمربند مس جهان، از معادن مسی فراوان برخوردار است، در نخستین ماه سال جاری تنها ۳۷۰ تن مس و با ارزش مجموعا نزدیک به دو میلیون دلار صادر کرد.

صادرات این فلز در فروردین ماه سال جاری به لحاظ وزنی نسبت به ماه مشابه در سال قبل، ۷۰ درصد و به لحاظ ارزشی نزدیک به ۸۰ درصد کاهش پیدا کرد.

همین آمار از فروردین ماه سال گذشته نشان می‌دهد که در این ماه نیز با صادرات بیش از هزار تنی طلای سرخ و درآمد نزدیک به ۱۰ میلیون دلاری از آن، صادرات مس نسبت به نخستین ماه سال ۱۳۹۲، به لحاظ وزنی تا ۹۰ درصد سقوط کرده و ارزش آن نیز نزدیک به ۳۵ درصد کم شده‌است.

صادرات مس که به عنوان سومین فلز صنعتی پرمصرف در جهان بعد از فولاد و آلومینیوم به حساب می‌آید، در دوازده ماه سال گذشته به لحاظ وزنی معادل ۶۱٫۵ هزار تن بوده است که مجموعا معادل ۴۳۶ میلیون دلار ارزش داشت.

این میزان صادرات، نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۲ به لحاظ وزنی تا ۲۲ درصد و به لحاظ ارزشی نزدیک به ۴ درصد کاهش داشته است.

همین آمار گمرکی از میزان صادرات مس در دوازده ماهه سال ۱۳۹۲ نیز نشانگر روند کاهش ۴۵ درصدی در حجم صادرات مس ایران و کاهش ۲۱ درصدی در ارزش این فلز گران‌بها است.

 

منبا : ایسنا

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *